10. august 2020 er det 300 år siden Moss fikk bystatus av Fredrik IV. Dette ønsker vi å feire på behørig vis med folkefest, arrangementer og aktiviteter for byens innbyggere og besøkende.

2020 blir et spesielt år for Moss på flere måter. I tillegg til jubileet er det også dette året Moss og Rygge slår seg sammen til én kommune. I denne forbindelse vil vi legge stor vekt på å vise forbindelsene tilbake til Rygges middelalderhistorie, symbolisert ved Rygge kirke fra 1100-tallet. Det overordnete målet for jubileumsåret er å bygge felles identitet og kultur, samt inspirere til å skape nye verdier i den «nye» Moss kommune, basert på likestilling, inkludering, mangfold og bærekraft.

Et stort antall arrangement vil bli spredd ut over hele jubileumsåret. Den sentrale jubileumsuken vil være fra lørdag 8. august til søndag 16. august 2020, med en stor folkefest lørdag 15. august. Det blir blant mye annet felles nyttårsfeiring inn og ut av jubileumsåret, åpningsuke i nytt kulturhus i januar og første uken i juni vil Rygge middelalderkirke stå i fokus.

Kalenderen på denne nettsiden holder deg løpende oppdatert etterhvert som programpostene faller på plass.

Trygve G. Nordby er prosjektleder for Moss2020. Han kan nås på telefon 915 12 091 eller epost: trygve.nordby@moss.kommune.no.

 Jubileumskomiteen

Hanne Tollerud Ordfører i Moss (komiteens leder) hanne.tollerud@moss.kommune.no
Inger Lise Skartlien Ordfører i Rygge inger.skartlien@rygge.kommune.no
Sissel Rundblad Opposisjonsleder i Moss sissel.rundblad@politiker.moss.kommune.no
Harald Fløgstad Opposisjonsleder i Rygge haraldfl@hotmail.com
Ernst Rolf Moss og omegn musikkråd moss@musikk.no
Kari Bunes Moss idrettsråd buneskari@gmail.com
Morten Grønli Rygge idrettsråd morten@christiania-belysning.no
Tor Sørby Arena tor.sorby@mosskirke.no
Kristin Utakleiv Moss i Sentrum kristin@mossisentrum.no
Martin Sørhaug
(vara for Tor Sørby)
House of Foundation martin.sorhaug@audiatur.no

Kontakt oss

Kontakt oss gjerne hvis det er noe du lurer på eller om det er noe vi kan hjelpe deg med.